DOPORUČUJI
 
BRATR PALEČEK
soutěž v kresleném humoru

 
Před dvěma lety, o Velikonocích roku 1998, vyhlásilo občanské sdružení VO 106 sout쾞 v kresleném humoru na náboženská témata. Název celého projektu je Bratr Paleček.
logo soutěže Bratr Paleček  
     Ze soutěže, ve které porota vybírala ze sto šedesáti prací, vznikla kolekce, která až dosud cestuje po naší republice a má namířeno také do ciziny. Kolekce visela na několika místech v Praze, ale také v malé vísce Dolní Dobrouci či blízkém Letohradě. V Brně visela ve studentském centru, které je v jezuitské provinciatuře. Přes léto má navštívit Kladno Kladno, Liberec. Na podzim ještě pocestuje do Tábora a do Vídně. Akce je pořádána v ekumenickém duchu a její úspěch je také výsledkem laskavosti sponzorů a především města Náchoda, jehož znak výstavu doprovází.
 
     Letos vyhlašuje občanské sdružení soutěž opět. Soutěží se tentokrát jen v jedné kategorii, ve které se mohou uplatnit jakékoli obrázky s textem i bez něj do velikosti 30x40 cm, které zobrazují cokoli úsměvného mezi nebem a zemí z oblasti duchovna, především z křesťanského světa. Jméno autora musí být na zadní straně kresby. Práce je možno zaslat elektronickou poštou.
 
     Soutěž i výstava má být prostředkem komunikace mezi lidmi náboženskými a nenáboženskými. Proto se v porotě tentokrát snad objeví i Miroslav Šimek, výtvarník Miroslav Barták, katoličtí i evangeličtí teologové a kněží.
 
     Uzávěrka je 31.10.2000, hodnocení a vyhlášení výsledku bude na začátku adventního období roku 2000. Přesné propozice získají zájemci na adrese Církve bratrské a VO 106 , Purkyňova 584, 547 01 Náchod. Soutěžní práce se zasílají tamtéž.
 
Bratr Paleček
 
     Patnáctého března jsem jel s bratrem Palečkem domů z Brna. Jeli jsme od jezuitů, kde byl na věšáku. On je totiž loutka. Po ulicích rozruch, rolničky mu zvonily. Řidičovi autobusu jsem rezolutně vysvětlil, že platím jen za jednoho, na toaletách to paní celkem rychle pochopila.
 
     Bratr Paleček má už dva roky. Je tedy mlád, na to, že je středověkým šlechticem. Přesto mu mosazné rolničky na kápích zašly, opadala místy sádra z úsměvu a vytahaly se stehy. No aby ne, vždyť zcestoval kus světa spolu s výstavou obrázků, kterou doprovází. A letos se bude soutěžit znova. Myšlenka naší humoristické soutěže vůbec nezestárla.

dk

V archivu najdete spousty dalších recenzí. Ke hledání můžete také použít Rejstřík.
předcozí stránka (Otcovy děti)následující stránka (Podivná povídka)