REFLEXE PODOTEKY
 
ŘEŠENÍ KOSMETICKÁ A ŘEŠENÍ RADIKÁLNÍ
 
Je zvláštní sledovat, jakým způsobem řešíme problémy. Nejsnazším se jeví tvářit se tak, jako by problémy neexistovaly. Tento postup však často naráží na jiný problém, totiž na ten, že mnohé problémy jsou jaksi příliš vidět na to, aby mohl být takový postup úspěšným. Proto je velmi populárním postupem kosmetický přístup. Tedy upravit prostředí tak, aby to vypadalo, jako by byl problém vyřešen. Speciální odrůdou takového jednání je pak stav, kdy se předstírá horečné řešení problému. Nejen minulý režim si velice liboval v kosmetických řešeních, i naše doba pro tato řešení poskytuje množství vhodných příležitostí.
 
     Pozoruhodným protipólem řešení kosmetických jsou řešení radikální. Přestože nejsou tato řešení zdaleka tak elegantní jako řešení kosmetická, mají nepoměrně vyšší účinnost. Navíc jsou svým způsobem velice snadná. Zajisté je daleko snazší poštvat na nerudného souseda městskou policii, než snaha najít s ním společnou řeč. V podmínkách divokého západu bylo oblíbeným řešením vytáhnout na toho druhého zbraň. Koneckonců určitý filmový žánr dodnes řeší veškeré problémy, kriminalitou počínaje a ekologií konče, tímto způsobem. V jednom dokumentárním filmu, který pojednával o tom, jak se v Hollywoodu dělají pyrotechnické efekty, líčil jistý svalnatý hrdina svou roli ve filmu. "Vezmu bazuku a vystřelím jí tam na tu hospodu, protože v ní jsou všechny hyeny tohohle města." Potom už to jenom udělalo bum a zlo bylo potrestáno. Jak snadné a jak účinné!
 
     Leč svět je poněkud složitější než scénáře slaboduchých filmů. Mimo jiné také proto, že se vždy nepodaří soustředit všechny hyeny v jedné budově. Zase nám nezbyde nic jiného než tak nudná a neúčinná věc, jakou je trpělivé naslouchání. Ovšem potom by se nám také mohlo stát, že nebudeme potkávat hyeny, ale zatoulané ovce...
MaŠ

Další články reflexí najdete na následujících stránkách. Ty nejsou dostupny pomocí ikonek levého framu! Využít můžete odkazů přímo v obsahu (na stránce obsah), pravé šipky na konci této stránky, nebo těchto odkazů: Extremisté?, Výzva a vize, O novosti nových hitů, Demokracie po síti.

Jaké články obsahovala tato rubrika v minulých číslech? Přesvěčte se v archivu! Můžete také použít REJSTŘÍK.

předchozí stránka (Úvodník)následující stránka (Překvapivě snadné řešení)