archiv

 

Petr Coufal

Nechci nic víc

Kazeta a CD s tímto názvem byly nahrány v roce 1998. Petr Coufal je autorem všech textů, melodií a je také hlavním interpretem. Tato nahrávka byla první, která se kdy uskutečnila v novém nahrávacím studiu TWR v Brně.
 
Celá nahrávka obsahuje 13 písní. První je Prosba. Dětský hlásek patří autorovi, je to jeho vůbec první pokus o skládání z roku 1983 (tedy jako 13 letý) a doprovází ho jeho sestra na klavír. Písnička vyznívá velmi upřímně, což je základní tón a působivý náboj celé nahrávky. "Nechci nic víc, ale nechci nic míň. Chci Krista, který je pro mne vším"(Nechci nic víc). Píseň Vyplnil prázdnotu je jedna z těch, které mají díky efektu elektrické kytary rockovější charakter. Víš to nebo nevíš patří k těm pomalejším a meditativnějším. Obsahuje základní zvěst o smyslu Ježíšova života. Kaktus vyzývá každého z nás k akci - sloužit. Píseň Vím, že Bůh je láska nás křesťany inspiruje k touze svědčit "musím zpívat, křičet, Bůh dal mi poselství". Tvůj hlas je pomalá píseň plná touhy po živém Bohu a jeho vedení. Vlastní překlad Žalmu 99 je osvěžením proti tahavému zpívání na podobná slova z našich kancionálů v některých sborech. Proto snad také zpěvákovi odpustíme, že se jedná spíše o imitaci rapu ve slokách, dobře je však zvládnut kontrast v instrumentaci mezi jednotlivými rapovými a zpěvnými částmi. Provázky je píseň opět meditativní a evangelizační. Každý má v životě své jistoty, tou největší však může být Ježíš. Poslední čtyři písně jsou v angličtině, autor totiž pobýval několikrát v USA a na nahrávce uplatňuje tvorbu z té doby. Všichni angličtináři jistě rádi přivítají No matter how you feel - je jedno jak se cítíš, On je blízko, You called me and I went osobní svědectví - Ty jsi mě zavolal a já jsem šel, Life is too short - život je příliš krátkým, abych ho žil bez Tebe či Use the gifts - používej dary, kde vtipně kombinuje s jazykem anglickým jazyk český (v jedné chvíli se při stereo poslechu line z každé bedny jiný). Všechny písně, včetně anglických, se rýmují, pro někoho možná uměle, pro jiného vtipně. "Chvalte ho tvarováním hnědé hlíny, chvalte ho studováním medicíny, chvalte ho, i když máte práce nad hlavu, i když vytíráte hadrou podlahu. Chvalte ho, i když máte všeho po krk. I kdyby vám z Bible někdo všechny žalmy vytrh."
 
Jak zhodnotit celé dílo? 8 pomalejších písní a 5 písní rychlých působí velmi svěže, celá nahrávka rozhodně není nudná, přestože je od jednoho autora a nazpívána jen jeho hlasem. Možná můžeme mít výhrady k instrumentaci některých písní, zastánci živých nástrojů samozřejmě upozorní na programované bicí, autorovou předností není "veliký" hlas... Tyto nedostatky však určitě vyváží upřímnost celé desky. Je k povzbuzení věřícím k většímu důvěřování Bohu, ke službě. Zároveň jasně shrnuje evangelium ve srozumitelné formě. Autor se projevil jako kreativní tvůrce a vy, kdo znáte jeho první nahrávku, vidíte, že ušel veliký kus cesty dopředu. Slovům je výborně rozumět, vhodný je kontrast zpěvu a mluveného slova v některých písních. Za zmínku stojí i poutavý obal s profesionálními fotografiemi.
 
Kazeta či CD může sloužit jako velmi pěkný dárek pro věřící i nevěřící, a proto máte možnost si ji objednat na tel. 049/52 70 897 či zakoupit v Církvi bratrské v Hradci Králové. I cena je velmi "křesťanská": MC 105 Kč (studenti 100,- Kč) a CD 210 Kč (studenti 200 Kč,-).

Š. Potočková

INSPIRACE č.6 (22.12.99)

předcozí stránka (Oboroh - Marah) následující stránka (Tomáš Kempenský - Čtyři knihy o následování Krista)