archiv

 

Něco málo pro uši

Chtěl bych vám doporučit dvě nahrávky vzniklé na jihu Čech. Vydal je sbor Církve Bratrské v Českých Budějovicích. První z nich "Oslavujte Hospodina" nazpíval smíšený pěvecký sbor.

Nahrávka obsahuje na svých bezmála osmdesáti minutách záznamu nejen zpěv, ale také básně a krátké, ale podnětné úvahy Aleše Hejlka. V písních působí sbor jasným, vyrovnaným a nesešněrovaným dojmem. Sympatické je i to, že se nebojí experimentů. Je slyšet, že pro zpěváky není zpěv v pěveckém sboru nějakou prázdnou tradicí, ale živou součástí jejich života.

Samozřejmě by bylo možné hledat chyby, ale bylo by poněkud nečestné srovnávat s výkony profesionálů. Ovšem jednu výtku si neodpustím. Jako výrazný zápor vnímám to, že byla nahrávka pořízena v prostoru budějovické modlitebny CB, která má poměrně špatnou akustiku a to se odráží i v nahrávce. Přesto musím tuto nahrávku vřele doporučit, stojí za to ji mít doma už proto, že je krásným svědectvím o Pánu Ježíši. Navíc jejím zakoupením podpoříte stavbu nové modlitebny v Českých Budějovicích, což je také důvod, pro který nahrávka vznikla.

Ta druhá nahrávka "Dlaně vzhůru pozvedám" vznikla ze stejného důvodu. Zpívá na ní dětský pěvecký sbor. Obsahuje jak klasické dětské písně, tak i ty, které ještě před nedávnem patřily spíše do repertoáru mládeže. Zpěv dětí samozřejmě není dokonalý, to však vyváží bezprostřednost, radost a energie, která z nahrávky přímo čiší. Sbor doprovází kytara, v některých písních lze slyšet flétnu, housle, či klavír. Žel i zde se projevují akustické nedostatky prostoru. Ovšem i přesto stojí nahrávka za poslech.

MaŠ