archiv

 

Dvojrole

Existuje mnoho otřepaných témat. To s transplantací mozku k nim jistě patří. Pokud zapátráme ve své paměti, jistě si vybavíme širokou paletu filmů od hororů až po splašené komedie. Přesto se autorka námětu Jaroslava Moserová a režisér Jaromil Jireš daného tématu zmocnili zcela novým a podstatným způsobem.

Film začíná třemi pohledy do třech různých prostředí. Obraz první: Jakési soukromé zdravotnické zařízení, v němž dva lékaři experimentují na pokusných zvířetech s transplatacemi mozku. Obraz druhý: Oslavy sedmdesátých narozenin jisté docentky. Obraz třetí: Z restaurace odchází skupinka podroušených lidí, mezi nimi prostitutka a tipařka k vyloupení vhodných objektů - Yveta (Tereza Brodská).

Jak jistě tušíte, všechny tři obrazy se protnou v jednom bodě, a to nejen obrazně, ale velice fyzicky. Paní docentka cestou z oslavy srazí Yvetu a obě se ocitnou na operačním sále soukromé nemocnice. Obě bez naděje na život, leč každá jinak. Lékaři se rozhodnou k riskantnímu (a nezákonnému) kroku. Transplantují Yvetě mozek staré vědátorky.

Operace se zdaří a doktoři jsou na vrcholu blaha. "Jsme bozi!" zní euforický výkřik jejich ordinací. O tom, je-li to pravda, a také má-li člověk právo zasahovat do řádu stvoření, si můžete udělat úsudek sami. Jak se sedmdesátiletá docentka sžije s novým tělem, vám taky nepovím. Jděte se na ten herecký koncert Terezy Brodské podívat! Jediné, co vám ještě řeknu, je to, že vám k tomu všemu bude hrát fantastická muzika. Tak hurá do kina!

MaŠ

INSPIRACE č.5 (21.9.99)

předcozí stránka (8MM) následující stránka (Přípitek zkušeného ďábla)