archiv

 

OBOROH
marah

Text písně Advent

K poslední desce Oborohu jsem přistupoval s jistou rezervovaností. Leccos jsem o této desce slyšel, leccos jsem slyšel i o kapele. Že prý už mají to lepší dávno za sebou...
Leč tvrdí se, že stará láska nerezaví. Tak jsem jednoho dne vsunul CD Marah do přehrávače.
OBOROH marah Ozvalo se cosi, co nedokážu příliš popsat. Dnes vím, že to byla písnička Jsme lidé.
Tím se dostávám k tomu, jaká tahle deska doopravdy je. Především je jiná než všechny předchozí (jak je koneckonců u této skupiny zvykem), a také je jiná než cokoli, co lze u nás slyšet.
I proto je docela problém ji popsat, nebo k čemukoli přirovnat. Snad nejblíže je přece jenom předchozí desce Oborohu Kámen.
Určitý obrázek si lze udělat z obsazení: akustické i elektrické kytary, bicí, saxofony, hoboj, violoncello, housle, atd. Samozřejmě také zpěv.
Tím se dostávám k další podstatné složce, totiž k textům. Deska už neobsahuje žádné žalmy, což je směr naznačený již předchozí deskou, kde žalmy tvořily zhruba polovinu. Tím Oboroh definitivně překročil své původní vymezení, což je mnohými považováno za důvod k jejich odsouzení.
Tedy jaké jsou ty texty? Troufám si tvrdit, že je to čistá poesie. Mnohdy velmi těžko rozluštitelná, těžko polapitelná či uchopitelná. A tak se můžeme jenom dohadovat, co je ukryto v textu písní Děti, Územím ticha, Poslední bojovník, o kom je píseň Listopad. (O církvi?)
Právě téměř jedenáctiminutový Listopad by byl mým favoritem, měl-li bych vybrat nejlepší. Ale rovnou říkám, že by to byl výběr velice nesnadný, protože každá píseň alba je jako malý vybroušený démant.
Album Marah určitě stojí minimálně za slyšení.

MaŠ

Vydala ROSA 1998

INSPIRACE č.6 (22.12.99)

předcozí stránka (Hesla mladých svištů) následující stránka (Nechci nic víc)