archiv

 

RAM ADONAI
GETSEMANE

Text písně Nechci zapomenout

Slyšeli jste už nejnovější album kapely RAM ADONAI "Getsemane"? Existují rozdílné názory na tento projekt, jedni zklamaně konstatují, že RA polevili od tvrdého Hard rockového pojetí hudby. RAM ADONAIMyslím si, že ale drtivá většina příznivců je příjemně překvapena. První nahrávka je charakteristická "klasickým nářezem", kde posluchač marně hledá pomalejší a romantickou písničku. Také v textech je do člověka "nahuštěno" zhruba celé základní evangelium. Koncerty této skupiny byly pro nevěřící okamžitým setkáním s pravdou, bez jakékoliv zástěrky. Když potom člověk odcházel z takového vystoupení, zněla mu slova v uších ještě hodně dlouho.

Nové album je oproti tomu mnohem rytmicky a stylově členitější. Objevuje se tu znovu hard rock, ovšem už ne typický pro 70.léta, ale mladších, rytmicky složitějších prvků. Ovšem nahrávka obsahuje i praise rockové, funky a současné beatové nálady.

Texty nového alba jsou přemýšlivější a poetičtější. Obsahují také osobní svědectví členů kapely. Není to zřejmě pouze odpověď na kritiku předešlého alba, (zvláště z řad nevěřících), ale i doklad jistého zrání.

Když jsem poprvé vsunul své nové CD do věže, ohromil mě majestátný basový zvuk kláves s prolínajícím se rytmem kytary. To však byl pouze začátek nastalého okouzlení. V průběhu druhé písničky se hard rock mění na praise. Třetí písnička má popové až bluesové prvky, uvnitř však lze slyšet beat. Takto bych mohl pokračovat ostatními písničkami, kde lze zaslechnout stopy mnoha dalších hudebních stylů.

Nahrávku chápu jako vrchol této hudební skupiny. Už pro hostování mnoha "velikánů" křesťanské hudby. Peggy /Pavel Bečvář/ zde podává neuvěřitelně profesionální pěvecký výRAM ADONAIkon. Kytary rovněž excelují. Nejen po rytmické stránce, ale mnohdy i originálním frázováním. Také baskytarista používá nové vyhrávkové figury. Bubeník je již tradičně perfektní.

Jediným stínem tohoto, jinak skvělého alba, je to, že je v této sestavě patrně albem posledním, neboť ochodem Peggiho na vysokou školu, přichází kapela o svého zpěváka.

INSPIRACE č.5 (21.9.99)

předcozí stránka (Tomáš Kempenský - Čtyři knihy o následování Krista) následující stránka (8mm)