archiv

 

Křesťanský časopis?

Takové malé zamyšlení nad tím, jaký má být tento časopis.

Když se mi klubal v hlavě nápad dělat Inspiraci, tak jsem to nějak řekl Pavle Švojgrové. Nejdřív říkala cosi o tom, že jsem cvok. Včera po shromáždění mi řekla, že by bylo skvělý, kdyby to byl časopis Hradecké mládeže. A taky říkala, že by tam neměly být přejaté věci, že bychom si to zkrátka měli dělat sami. Tak jsem jí pověděl, že tady mám přejaté věci, a taky jsem jí řekl, co konkrétně tady bude. S určitou obavou v hlase se zeptala: "Ale bude to křesťanskej časopis!?". To je právě to, co tady teď chci trochu rozebrat.

Co je měřítkem křesťanskosti časopisu a potažmo třeba i umění? Znám pár obrazů, které na první pohled vypadají velice křesťansky a přitom mají v sobě ukryté prvky kabaly, hermetiky, alchymie atp. A také znám zcela civilní projevy upřímně věřících lidí. Třeba jenom fotografie. Existuje snad cosi jako křesťanská fotografie? Jak vypadá? Myslím, že existují pouze křesťanští fotografové. Asi tak, jak to říká Marek Eben v jednom rozhovoru: "Víra je jako čočka, přes kterou člověk kouká na tento svět". To, je-li něco křesťanské, lze posoudit spíše podle toho, jak je to uděláno, než podle toho, jaký to má námět. Ne forma, ale obsah.

Je samozřejmě možné, že budou některé věci překračovat určitou, námi cítěnou hranici "křesťanskosti", ale činím tak s vědomím, že vymezení této hranice je velice problematické a určité balancování na této hranici může přinést zajímavé objevy pro každého z nás.

MaŠ

INSPIRACE č.1 (25.11.98)

předchozí stránka (Hledá se posluchač)následující stránka (Zpívám)