archiv

 

MOZEK V ČISTÍRNĚ

Že vám není hanba, paní redaktorko , deset let po listopadu a vy nepřestanete rozeštvávat lidi a kydat špínu! Já znám tolik slušných a hodných komunistů, telefonovala do rozhlasu jedna posluchačka. Největší chyba tehdy byla v hesle "Nejsme jako oni," pravil další, "komunisty jsme měli hned všechny postřílet." (Bylo jich tenkrát tak 10 procent z nás.) Kdo má pravdu? Zapomenout? Zjednat nápravu? Jak?

Místopředseda KSČM v rádiu porovnal prezidenty Gottwalda a Havla a nenašel mezi nimi rozdíl (ač neuměl říct, kolik lidí nechal Havel pověsit nebo na dlouhá léta zavřít). Třeba bych i zapomínal jako ta paní, ale copak to jde? Snad by šlo pana místopředsedu zastřelit, jenže to by pak měl s těmi prezidenty pravdu a my bychom budovali cestu do pekel.

Člověk si dá občas mozek do čistírny a zapomene ho vyzvednout. Přemítal jsem o tom v zimě na horách, modré nebe, slunce, sníh, jen v sousedství pálili nějakou umělou hmotu. Mozek v čistírně. To pak smrdí. Četl jsem, že Pán Ježíš své odpůrce nestřílel. Není to totiž dobrá cesta dopředu. A taky mám bezpečně ověřeno, že nikdy nepálil žádné igeliťáky (když se do ohně přidává sajrajt, smrdí to a lidi se přiotráví). Bylo to s tou jeho velikonoční obětí jinak: tak, že můžete začít, kde to původně vypadalo, že budete končit. Ovšem nesmíte při tom přiotrávit bližního svého a raději ani sebe samého. A už vůbec ne v Božím jménu.

Tak si to nějak přeberte, já jdu do té čistírny.

Jan Keřkovský
farář ČCE v Třebenicích

Přejato z Bratrstva 4/99

INSPIRACE č.4 (18.6.99)

předchzí stránka (Rok 2000)následující stránka (Zeď v Matiční)