archiv

 

Nové zpravodajství

Zakladatel americké bulvární žurnalistiky pronesl v minulém století památnou větu: Zpráva není, když pes kousne člověka, ale když člověk kousne psa. Určitě by měl radost, kdyby minulé pondělí slyšel jednu z úvodních zpráv na Nově. Začínala typicky katastroficky: v jižních Čechách došlo k obrovské nákaze lišek vzteklinou. Lišky obcházejí lidská stavení a často vnikají přímo do domů. V té chvíli záběr přešel na jistou babičku, jako vystřiženou z povídek Boženy Němcové, která uvedla, že jí liška vešla do předsíně a kousla do nosu jejího starého vlčáka. Novinář dodal, že křehká stařenka se poté na lišku vrhla a ubila ji krumpáčem. Dotyčný tiskový magnát by měl z takové zprávy určitě radost. No nechtěl bych, aby mě liška kousla do nosu. Reagoval na to moderátor Zbyněk Merunka, který má už tak dost červený nos. Následovalo sedm podobně kuriózně laděných zpráv - trochu pobavily, trochu postrašily, trochu potvrdily naše představy o zlém světě, tam daleko, mimo náš obývák. Člověka napadne: Má tohle ještě vůbec spojitost se zpravodajstvím? Není tohle panoptikum kuriozit spíše večerníček pro dospělé?

Však vy se dlouho smát nebudete. Řekl mi nedávno jeden novinářský kolega Vy z novin sice kritizujete televizi, ale ve skutečnosti tančíte v jejím rytmu a neustále se jí přizpůsobujete. Jak podle této předpovědi asi bude vypadat zpráva za několik let? Možná to nebude nic nového a jen se vrátíme o devadesát let zpět, do doby, kdy Jaroslav Hašek pracoval v časopise Svět zvířat. Hašek také začínal hledáním různých kuriozit a skončil přímo u vymýšlení nových zvířecích druhů a ras. Bylo to prostě zajímavější než skutečnost.

Jestli má pravdu můj kolega a jde skutečně o trend, tak dobře. Příště přijdu s něčím podobným. Samozřejmě všechno bude jemné, vtipné a milé, protože jenom tak mám v konkurenci s Novou šanci. Bude to takový odpoledníček pro dospělé - pán sice kousne psa, ale tak nějak něžně a z lásky.

Bohumil Pečinka

Přejato z týdeníku REFLEX 11/99

 

INSPIRACE č.3 (12.4.99)

předchozí stránka (ať žije pohoda)následující stránka (Liberálové)