archiv

 

O snadnosti demokracie

Zeď otlučená, u Klicperova divadla v Hradci Králové jsoucí.

Jak může být snadné být demokratem a nebýt rasistou? Další profláknuté téma, řekl bych, vždyť o problému Matiční ulice v Ústí nad Labem - Neštěmicích už víme snad všechno. A ještě navíc už známe konec. Dobrý konec. Nebo je to jinak?

Postavíme zeď - jsme rasisté, zbouráme zeď - nejsme rasisté. Asi všichni cítíme, že to není tak snadné. Co si tedy z toho máme vzít? Byla výstavba plotu v Matiční ulici užitečná? A co přinesla jeho demolice.

Tedy popořádku:

Jsem pevně přesvědčen o tom, že výstavba plotu byla chybou. Ovšem nejen proto, že plot je velmi nedobrým symbolem pro způsob našeho spolužití s Romy. Také proto, že neřešil ani jeden z problémů Matiční ulice, dokonce ani ten oficiální ne, totiž hluk.

Co jsme získali jeho zbouráním? Je snad problém vyřešen? Myslím, že také ne. Ano vylepšili jsme si pošramocenou reputaci v zahraničí, ale co víc? Snad názorný příklad snadných řešení, jež vedou téměř vždy na scestí. Že prý nasytíme vlka, a koza zůstane celá. Spíš bych řekl, že vlk zadáví kozu, a potom pojde hlady.

Ještě jedna otázka: Jsme rasisté? Přestože se každý tváří jako ryzí demokrat a všichni včetně skinů obchází slůvko "rasista" obloukem, si troufám tvrdit, že všichni jsme rasisté a to od narození. Kdybych neznal Bibli, řekl bych od přirozenosti.

Znamená to snad, že onen problém nemá uspokojivé řešení? Jako křesťan vím, že plné a dokonalé řešení je pouze v kříži Pána Ježíše. To nás však, podobně jako mnoho jiných problémů, nesmí nechat pasivními. Věřím, že je potřeba chápat ono zbourání plotu nikoli jako konec cesty, ale jako její počátek. Věřím, že je v souladu s Boží vůlí hledat také ona částečná a nedokonalá řešení, naslouchat jiným a bořit hradby v našich srdcích. A to nejen ve vztahu k Romům, ale i ke všem ostatním. K sobě navzájem.

MaŠ

INSPIRACE č.6 (22.12.99)

předchozí stránka (obsah archivu)následující stránka (Zjednodušujme?)