archiv

 

Rok 2000

Taky si uvědomujete kolikrát na vás v poslední době zamrkal letopočet kulatý skoro tak, jako naše milá planeta? Nedávno jsem si všiml v pokladně na nádraží nálepky: Tento PC připraven na rok 2000. Taky bankomat mi jednoho krásného dne sdělil, že pro něj není rok 2000 problém. Škoda, že u oné spořitelny nemám účet, no nic, ale kalendář na rok 2000 už si taky můžu koupit. Ale přece jen nejčastěji se tato číslice začíná objevovat v počítačové branži, jakožto součást názvu mnohých produktů, dodávaje jim tak lesku. Taky náš milý Bill si už pospíšil s novým operačním systémem Windows 2000 a do prodeje jej vrhne již na podzim letošního roku. Škarohlídi a pesimisté tvrdí, že je to proto, že po 1. lednu už Microsoft žádný software neprodá, neboť nebude na čem jej spouštět. O tom koneckonců již poreferoval v patřičně katastrofických barvách bulvár.

Trojnulový letopočet, přestože se zhusta stává prostředkem reklamy, je tedy spojován spíše s obavami než s oslavami. Vlastně je zvláštní, že se tématu konce světa v důsledku poblázněných počítačů, které se najednou budou domnívat, že je rok 1900, nezmocnil Hollywood. Dal by se o tom natočit pěkný katastrofický film.

Těžko říct, bojí-li se lidé víc předpovědí různých sibyl a rádoby proroků, nebo kolize našich elektronických miláčků. Přiznám se, že když si uvědomím, kolik procesorů obsahuje taková ruská jaderná ponorka nebo podobný neřád, taky mi není příliš volně. Aby ty vědmy nakonec díky geniálnímu nápadu kteréhosi programátora, kterak ušetřit dva bity, přece jen neměly pravdu.

Je to už dost dlouho, četl jsem nabídku Knižního klubu. Mezi jinými byla nabízena jakási kniha, v níž všichni čekají konec světa, a jenom jedna žena ví, že rok 2000 je ve skutečnosti až za rok, protože rok jedna byl ve skutečnosti rok nula nebo tak nějak.

Leč skutečnost je ještě zajímavější, pokud totiž chceme nutně bazírovat na našem evropském letopočtu (Arabové mají dnes nějaké 14. století), pak nám rok 2000 nerušeně, bez bouchání špuntů, projevů a katastrofických scénářů proplul našimi domácnostmi někdy na jaře před čtyřmi, pěti lety. Tak a teď už zbývá jenom odhadnout, co vyvedou ty atomové ponorky.

MaŠ

INSPIRACE č.5 (21.9.99)

předchozí stránka (O náročnosti)následující stránka (Mozek v čistírně)