archiv

 

ZEĎ V MATIČNÍ

Původně na tomto místě měl být zcela jiný článek, leč občas je dobré umět něco vyhodit, protože je potřeba udělat místo něčemu podstatnějšímu.

Možná si řeknete: Proč tady chci propírat něco, co už několikrát prošlo médii? Protože si myslím, že se o těchto tématech v církvi málo mluví, mluví-li se o nich vůbec.

Snad jen pro formu uvedu, že v Ústí nad Labem se městské zastupitelstvo rozhodlo postavit zeď, která by oddělovala rodinné domky od domů, jež radnice vyčlenila pro sociálně slabší obyvatele a neplatiče nájemného. Tedy ve výsledku hlavně Romů.

Oddělit ty "hodné" od těch "zlých". Tak nějak to alespoň působí na nezaujatého pozorovatele. Jenom dodávám, že o této zdi také jednala vláda, a že nás proslavila i v zahraničí.

Netroufám si posuzovat tento problém jaksi na vlastní pěst, a proto rovnou přiznávám, že svoje závěry činím na základě novin a časopisů. Přesto si troufám tvrdit, že celý problém se dá shrnout do několika bodů:

První a základní problém je hluboko v nás zabudovaný odpor k jinakosti. Konec konců, o tom se lze dočíst zajímavé závěry v tomto čísle recenzované Lewisovy knihy. Myslím, že právě z odporu k jinakosti, z nepochopení, nebo spíše z naprosté nechuti o pochopení jinakosti. Z vlastní pohodlnosti a sobeckosti. Ti "hodní" obyvatelé Matiční mi jistě řeknou: Tak si to zkuste, bydlet s nima. Věřím, že je to obtížné a že když ústecké zastupitelstvo shromáždilo tolik Romů na jednom místě, pak se projeví vliv oné jinakosti velmi silně.

Na tento základní problém navazují další:

Hluk. Právě ten je oficiálním důvodem stavby zdi. Ano, stává se velmi zřídka, je-li mnoho dětí pohromadě, že bychom o nich nevěděli. Natož jsou-li to děti převážně romské. Ale to k dětem přece patří. Patří to k nim asi tak neoddělitelně jako trny k růžím.

Žel tyto děti jsou jiné, jsou cizí, a proto si "nezaslouží" pochopení...za plot s nimi.

Dalším důvodem je nepořádek. Jistě romové jsou nepořádní, to je jistě nepříjemný druh jinakosti. Pozoruhodné však je to, že dnes si obyvatelé inkriminovaných bytovek udržují vzorný pořádek. Stačilo, aby vzali problém úklidu za svůj. Zkuste si dnes odhodit v Matiční papírek...

Dokázal bych popsat ještě mnoho papíru, například o ignoranci zastupitelstva vůči problémům obyvatel, o téměř stoprocentní nezaměstnanosti... Ale radši napíši tohle: Zkusme se podívat do svých vlastních srdcí, jaký je náš vztah k těm "jiným". A není lepší zdi bourat než stavět?

MaŠ

INSPIRACE č.4 (18.6.99)

předchozí stránka (Mozek v čistírně)následující stránka (Postřehy galerijní)