archiv

 

Zjednodušujme?

Není to tak dávno, slyšel jsem zvláštní úvahu: Média zjednodušují, literatura zesložiťuje. Zní to prostě, ale aplikace tohoto postřehu již tak prosté nejsou. To, že média zjednodušují, víme všichni velmi dobře. Říká se tomu vystihnout podstatu problému. Diplomaticky pomlčím o tom, jak se médiím daří nebo lépe řečeno nedaří, vystihovat podstaty problémů. Spíše bych chtěl zdůraznit jinou rovinu tohoto uvažování. Totiž to, že správně a stručně formulované informace mohou mít cenu zlata.

Co však druhá část výroku? Košatit již tak složitou přítomnost ještě literárními fabulacemi? Kdo dneska ještě čte romány? A je víc básníků nebo čtenářů poesie? Koneckonců, proč také ztrácet čas něčím tak malicherným a zbytečným jako je literatura? Velmi dobře víme, že většina se už rozhodla.

A co když o něco přicházíme, skáčeme po jedné mediální noze a tu druhou, literární, si vlečeme jako stín minulosti a neužitečnosti za sebou.

Slyšel jsem jedno tvrzení: průměrný člověk dnes dokáže pozorně sledovat mluvenou řeč 90 sekund. Prý je to podloženo vědeckými studiemi. Zkuste do 90 sekund nacpat všechnu složitost světa. Anebo si radši přejete poslouchat něco veselého?

MaŠ

INSPIRACE č.6 (22.12.99)

předchozí stránka (O snadnosti demokracie)následující stránka (Tip na stránku?)