doporučuji

 

Jan Heller
BŮH SESTUPUJÍCÍ

Předmluva knihy Bůh sestupující

Kniha našeho předního starozákoníka Jana Hellera Bůh sestupující není žhavou novinkou, ale patří ke knihám, které rozhodně stojí za přečtení.
 
Titulní stránka knihy Jana Hellera Bůh sestupující Její podtitul zní Pokus o christologii Starého zákona. Už to samo je mi velice sympatické, totiž ono uznání, že autor nemá patent na správný výklad, jeho dílo je pouhým pokusem, který můžete, ale nemusíte přijmout. Kniha je psána jako odborná práce. Je vybavena velmi "bytelnými" rejstříky, indexy, seznamem literatury… To však neznamená, že by kniha byla nezáživným čtením pro pár nerudných badatelů. Už její rozsah naznačuje, že jde o dílo věnované "obecnému lidu". Toto tvrzení ještě podtrhuje nečekaná čtivost textu, to vše bez zjevné rezignace na odbornost.
 
V první části mluví Heller o výchozích hlediscích, jde vlastně o problematiku chápání Starého zákona, a to především ve vztahu ke Kristu. Dále je vysvětlen pojem Mesiáš, probrány letmé dějiny christologie Starého zákona v jednotlivých epochách a také dosavadní metody tohoto bádání. Další oddíly mluví o Božím sestupování, o Kristových úřadech a jeho Ponížení, tedy myšlenka Božího sestupování k lidem. Celou knihou prostupuje jasně formulovaný postoj autora k Bohu - ke Kristu jako jedinému Pánu a Spasiteli.
 
Pozoruhodný je přístup autora, dlouholetého profesora na Evangelické teologické fakultě, k liberální teologii a jejímu chápání a vnímání Bible. Dovolím si krátkou citaci: Záměrně tu ponechávám stranou spory některých vykladačů o to, co řekl Ježíš sám a co prý mu přisoudila pozdější tradice. Pro rozlišení těchto údajně dvou složek podání nemáme spolehlivé měřítko. To jistě není náhoda. Zřejmě se nám tím naznačuje, že se do toho nemáme pouštět. Proto zde tyto otázky pomineme a budeme prostě vycházet z Bible.
 
Asi bych dokázal o této knize psát ještě dlouho, ale asi bude lepší, přečtete-li si malou ukázku z knihy, přesněji část její předmluvy, a poté i knihu samu. Mohu vám zaručit, že nebudete litovat.

MaŠ

Vydal Kalich 1994

Další recenze najdete na následujících stránkách.Ty nejsou dostupny pomocí ikonek levého framu! Využít můžete odkazů přímo v obsahu (na stránce obsah), pravé šipky na konci této stránky, nebo těchto odkazů: Jan Keller - Až na dno blahobytu a Erazim Kohák - Hesla mladých svištů.

Co v archivu z rubriky DOPORUČUJI? Je toho hodně: Knihy: Kateřina Lachmanová - Vězení s klíčem uvnitř, Walter Trobisch - Miloval jsem jedno děvče, Erazim Kohák - Zelená svatozář, C.S.Lewis - Přípitek zkušeného ďábla, Tomáš Kempenský - Čtyři knihy o následování Krista. Desky: Dlaně vzhůru pozvedám, Chvalte Hospodina, Berani - spirituály, aktuály a jiné, Ram Adonai - Getsemane, Oboroh - Marah, Petr Coufal - Nechci nic víc. Filmy: Je třeba zabít Sekala, Zachraňte vojína Ryana, Pelíšky, Návrat idiota, Dobrý Will Hunting, Dvojrole, 8 Milimetrů. Uf, toť myslím vše.

předcozí stránka (Poesie)následující stránka (Jan Keller - Až na dno blahobytu)