BRATRSTVO (DOPORUČUJI)

Dovoluji si vaší pozornosti předložit časopis, který má ve svém podtitulu napsáno "Evangelický časopis pro mládež". Pokud byste hovořili s někým, kdo se na tomto časopise podílí, pak by vám možná řekl, že není jenom evangelický a není pouze pro mládež, což je koneckonců také pravda, protože jde o časopis kvalitní, ale přesto platí, že je primárně zaměřen na mladé lidi, kteří se pohybují v prostředí Českobratrské církve evangelické.
    Umím si představit, kterak by někteří tento fakt mohli přijmout jako důrazné varování "pozor, pročítat s nejvyšší opatrností", případně rovnou s halasným vykřikováním o liberálech časopis prostě odložit.
    Ano, je pravda, že v Bratrstvu občas vyjdou články, které by patrně v jiných "církevních" tiskovinách vyjít nemohly, ovšem je otázka, zda-li to není klad. Samozřejmě záleží na přístupu. Osobně se domnívám, že kontroverzní článek většinou bývá ku prospěchu. Donutí totiž člověka přemýšlet a o to, myslím, redakční radě Bratrstva jde. Tento rys je na celém časopisu velmi silně patrný. Téměř každé téma je nahlíženo z různých úhlů, téměř vždy se k určitému tématu nevyjadřuje pouze jeden autor. Pokud pošlete do redakce podnětný dopis či příspěvek, buďte si jisti, že nebude odložen stranou. Daleko spíše jej otisknou a případně ještě připojí reakci, či vysvětlení.
    Možná si řeknete, dobrá, ale co má být, to je snad normální, ne? Ano, ale také není. Někdy mám pocit, že se některých témat tak trochu bojíme. Pokud v této perspektivě srovnávám křesťanské časopisy, pak je Bratrstvo o několik koňských délek před těmi ostatními. A to nejen proto, že se jednoduše tolik nebojí pokládat otázky, ale také proto, že se zajímá o lidi a věci, které jsou určitým způsobem na okraji. Stačí odcitovat několik položek z poslední doby: Jednou nohou ze dveří?! (O žití "na hromádce"), Nevěra, Rozchody, Šel byste s osobním problémem za farářem? (anketa), O následování aneb Syn člověka se bude divit (biblický úvodník), Sociální rozdíly, Kaplan aneb být farářem nevěřících (rozhovor), Veni Creator Spiritus (homosexualita), film Pravidla moštárny (doporučuji) ...
    Nevím, zda-li se mi podařilo vám Bratrstvo doporučit. Pokud toužíte po jasných, jednoznačných postojích, které nesnesou sebemenší odchylku, pak jděte jinam. Pokud vám jde o to, aby vaše postoje byly možná měně jednoznačné, ale přitom tak nějak opravdové, pak je Bratrstvo pro vás to pravé.
    Málem bych zapomněl, pokud si chcete Bratrstvo objednat, pak pište na adresu: Bratrstvo, Jungmannova 9, 111 21 Praha 1, e-mail: bratrstvo@srcce.cz.
Internetovou verzi najdete na: http://bratrstvo.evangnet.cz                     MaŠ

[ZPĚT]